Przegląd

W chemicznej pułapce (rodzaje narkotyków)

Narkomania to jedno z najczęściej spotykanych i najgroźniejszych uzależnień naszych czasów. Jej rozmiary tak naprawdę nie do końca są znane, gdyż same narkotyki docierają do coraz szerszych grup i środowisk społecznych oraz zawodowych. Poznaj bliżej substancje psychoaktywne od jakich uzależniają się narkomani.

narkomania-1Środki odurzające (uspokajające)

Narkotyki, czyli inaczej substancje psychoaktywne wpływające na zmianę zachowania, sposobu myślenia, wyglądu i wywołujące ogromne spustoszenie w organizmie, można podzielić na kilka podstawowych grup.

Pierwsza z nich to środki odurzające i uspokajające. Wpływają one na psychikę, likwidując uczucie stresu, lęku, niepewności. Zalicza się do nich m.in. opium, morfina, heroina, kompot, metadon, marihuana, haszysz, brown sugar czyli brązowa kokaina.

Środki pobudzające

Druga grupa narkotyków to środki pobudzające. Przyspieszają one procesy myślowe. Powodują wydłużenie czasu czuwania. Likwidują senność. Najczęściej wymieniane to: kokaina, amfetamina, kofeina, crack, ecstasy, speed.

Narkotyki halucynogenne

Trzecia grupa narkotyków obejmuje tak zwane środki halucynogenne. Powodują one różnego rodzaju wizje – nieprawdziwe obrazy i potęgują nasze doznania: zmysłowe, wzrokowe, słuchowe. Zalicza się do nich: LSD, psylocybina, różnego rodzaju syntetyki.

Dość specyficznym rodzajem narkotyków, są te wdychane przez nos i/lub usta. Są to wszelkiego rodzaju środki chemiczne powszechnie dostępne typu: kleje, pasty, gazy a także aerozole, rozpuszczalniki, zmywacze oraz środki do czyszczenia. Po takie „eksperymenty” sięgają najmłodsi narkomani czyli młodsze dzieci, które popycha do takiego działania zwyczajna ciekawość. Często takie eksperymentowanie przeradza się w trwałe stosowanie wybranego środka a niekiedy kończy nawet śmiercią dziecka.

Bez względu jednak, jakie rodzaje narkotyków stosuje dana grupa czy jednostka, to jedno jest pewne: każda taka substancja, pozostawia trwały ślad na zdrowiu i psychice.

Czytelnicy trafili tutaj wyszukując min.:

  • rodzaje narkotykow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *