Przegląd

Społeczne skutki alkoholizmu

Alkoholizm wywiera negatywny wpływ na wszystkie dziedziny życia osoby uzależnionej. Konsekwencje dostrzegalne są w zdrowiu fizycznym, psychicznym, a w aspekcie szerszym, bardzo dotkliwe są również społeczne skutki alkoholizmu. Można je podzielić na kilka podstawowych grup. Większość z nich związana jest brakiem kontroli nad własnym życiem i wynikającymi z tego problemami.

Zdjęcie puszki piwa

Sfera rodzinna

Alkoholik rezygnuje ze świadomego i racjonalnego podejmowania codziennych decyzji, oddając kontrolę nad nimi w ręce przypadku. Skutkuje to patologią w życiu rodzinnym – początkowo są to kłótnie oraz narastające nieporozumienia, a w konsekwencji rozpadające się związki i rozwody. W naturalny sposób, idzie za tym utrata więzi z dziećmi, łącznie z odbieranym sądownie prawem do ich wychowywania. Nawet jeśli osoba uzależniona od alkoholu pozostaje wciąż w formalnej relacji rodzinnej, izolacja prowadzi do zupełnego zatracenia bliskości pomiędzy chorym, a członkami jego rodziny.

Niszczenie więzi przez alkoholika nie dotyczy wyłącznie rodziny uzależnionego. Podobne procesy zachodzą w kontaktach z przyjaciółmi i znajomymi. Tu wpływ ma również społeczna ocena osoby, nadużywającej alkoholu – w pojęciu osób zdrowych, alkoholik nie stanowi atrakcyjnego towarzysza, a spędzanie z nim czasu stwarza wiele zagrożeń i źródeł nieprzyjemności, toteż marginalizacja społeczna jest obustronna – chory unika towarzystwa, a otoczenie unika chorego.

Sfera zawodowa

Kolejnym społecznym skutkiem alkoholizmu jest zawodowa sfera życia alkoholika. Z chwilą, kiedy kontrolę nad jego życiem przejmuje choroba alkoholowa, człowiek przestaje być godnym zaufania, odpowiedzialnym i rzetelnym pracownikiem. Początkowo objawia się to spóźnieniami, nieobecnościami i drobnymi potknięciami w podejmowanych decyzjach, z czasem jednak braki i niedociągnięcia nasilają się, prowadząc finalnie zwykle do utraty pracy.

Alkoholicy to również bardzo często osoby, które na skutek choroby pozostają w konflikcie z prawem. Rosnące problemy finansowe prowadzą nierzadko do konieczności pożyczania środków na życie, niewywiązywania się z finansowych zobowiązań – efektem są egzekucje komornicze i sądowe nakazy zapłaty. Kolejnym – często zauważanym – skutkiem prawnym, jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i wypadki, które powodowane są przez pijanych kierowców – uzależniony jest pod wpływem używki tak często i tak bardzo przyzwyczaja się do tego stanu, że prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu wydaje mu się zupełnie naturalne. W przypadku osób pijanych, znacznie częstsze są również konflikty, wynikające z przypadkowych bójek i sporów w miejscach publicznych.

Uzależnienie od alkoholu to choroba wyjątkowo bezwzględna. Jedną po drugiej, niszczy wszystkie sfery życiowe chorego – aż w końcu doprowadza do stanu, w którym poprawa wydaje się niemożliwa. Nawet jednak beznadziejne w skutkach: izolacja społeczna, utrata najbliższych, problemy zdrowotne, brak środków do życia, a czasem również dachu nad głową, są możliwe do odwrócenia i powrotu na zdrowy, normalny tor życia – konieczna jednak jest terapia.

Czytelnicy trafili tutaj wyszukując min.:

  • uzalenienia uzalenienia
  • społeczne skutki picia alkoholu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *