Przegląd

Skuteczność Naltrexone

Wpadło mi w ręce ciekawe opracowanie poświęcone różnym lekom stosowanym w terapii alkoholizmu. Nie da się ukryć – jest ono mocno wiekowe (1999 rok), za to bogate w ciekawe informacje. Na początek zatem moje autorskie tłumaczenie pierwszego fragmentu artykułu, w którym przedstawiono wyniki badań nad skutecznością Naltreksonu. 

Całe opracowanie dostępne jest tutaj. Śródtytuły dodano przy tłumaczeniu.

naltrexone_opakowanie_50_mg

Pierwsze testy

W grudniu 1994 roku naltrexone – antagonista opioidowy, został zatwierdzony przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) jako środek wspomagający leczenie alkoholizmu. Od tamtej pory został zatwierdzony w kolejnych 18 krajach. Naltrexone został zatwierdzony przede wszystkim w oparciu o wyniki dwóch badań skuteczności (O’Malley 1992, Volpicelli, Alterman, Hayashida, O’Brien 1992). W pierwszym badaniu, 70 uzależnionych od alkoholu pacjentow szpitala dla weteranów, przyjmowało 50 mg naltrexone lub placebo codziennie przez 3 miesiące (Volpicelli, 1992). Pacjenci uczestniczyli także w 4 tygodniowej terapii wspomagającej wychodzenie z uzależnienia, jak również otrzymali 8 tygodniową opiekę po jej zakończeniu. Pacjenci przyjmujący naltrexone rzadziej sięgali po alkohol, rzadziej doświadczali nawrotów ciągów alkoholowych oraz odczuwali słabszą potrzebę sięgnięcia po alkohol.

W kolejnym badaniu (O’Malley, 1992), alkoholicy zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, byli poddawani działaniu 50 mg naltrexone lub placebo codziennie przez 3 miesiące. Ponownie stosowanie naltrexone okazało się skuteczne, owocując zmniejszeniem częstotliwości, jak i ilości spożywanego alkoholu. Co ciekawe, O’Malley i jej współpracownicy zastosowali dwa rodzaje terapii psychospołecznej oraz zaobserwowali różnicę w efektach leczenia, uzależnioną zarówno od zastosowanych środków farmakologicznych, jak i formy wsparcia psychologicznego. Osoby leczone naltrexone oraz poddane terapii nastawionej na całkowitą abstynencję najrzadziej sięgały po alkohol. Osoby leczone naltrexone, oraz poddane terapii nastawionej na umiejętność kontrolowania i radzenia sobie z problemem alkoholowym, rzadziej upijały się i popadały w ciągi, pomimo umiarkowanego spożycia alkoholu.

Kluczowe jest nastawienie pacjenta

Dwa spośród niedawno zakończonych doświadczeń wykazały istotną rolę współpracy pacjenta przy leczeniu z wykorzystaniem naltrexone. Ponowne doświadczenie przeprowadzone przez Volpcellego (Volpicelli 1997), jednakże na grupie pacjentów obojga płci, nie pochodzących ze środowiska weteranów oraz otrzymujących słabsze wsparcie psychologiczne, dało umiarkowane rezultaty pod względem redukcji liczby dni, w których pacjenci spożywali alkohol, oraz ich skłonności do jego nadużywania. Jednakże wśród pacjentów skłonnych do współpracy (tzn. przyjmujących lek lub placebo przez co najmniej 90% dni w okresie objętym badaniem), stosowanie naltrexone dało całkiem zadowalające rezultaty. Pacjenci skłonni do współpracy i otrzymujący naltrexone sięgali po alkohol przez 3% dni w okresie objętym badaniem, podczas gdy wśród tak samo współpracujących pacjentów przyjmujących placebo wskaźnik ten wyniósł 11%.  Ponad połowa z tej grupy pacjentów powróciła do ciężkiego nadużywania alkoholu, podczas gdy wśród pacjentów przyjmujących naltrexone statystyka ta wyniosła 14%. Nie stwierdzono zarazem większych różnic w skuteczności terapii prowadzonej wśród pacjentów jej niechętnych, bez względu na rodzaj podanego im leku.

Badanie naltrexone w Wielkiej Brytanii

Chick (Litten, Fertig, 1996), przeprowadził kompletne, 3 miesięczne badania skuteczności w Wielkiej Brytanii. Po detoksykacji, nadużywający i uzależnieni od alkoholu pacjenci codziennie otrzymywali dawkę 50 mg naltrexone lub placebo. Mimo, iż ani częstotliwość, ani ilość wypijanego alkoholu nie różniły się pomiędzy badanymi grupami, pacjenci przychylnie nastawieni do terapii i przyjmujący właściwe leki stanowili 80% spośród osób, którym terapia przyniosła pozytywne skutki. Wśród tej grupy częstotliwość spożycia alkoholu spadła o 40%, zaś jego spożycie spadło o połowę.  Dodatkowo pacjenci ci odczuwali mniejszy pociąg do alkoholu, niż przychylnie nastawieni do terapii pacjenci przyjmujący placebo.

Naltrexone jest bezpieczne

W ramach testów bezpieczeństwa, naltrexone było podawane przez okres do jednego roku i okazało się środkiem dobrze tolerowanym przez organizm. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi były nudności oraz bóle głowy. Co więcej, nie stwierdzono uszkodzeń wątroby w wyniku przyjmowania naltrexone, co jest o tyle istotne, że zarówno alkohol, jak i naltrexone, ulegają metabolizacji właśnie w wątrobie.

W celu zweryfikowania możliwości leczenia alkoholizmu przy użyciu innych antagonistów opioidowych przeprowadzono kolejne badanie (Liften & Fertig, 1996), w którym przez 3 miesiące pacjentom podawano placebo lub innego antagonistę opioidowego – nalmefene. Wyniki badania wykazały, że wśród pacjentów leczonych nelmefene skłonność do powrotu do picia była mniejsza, niż wśród przyjmujących placebo. W powyższego powodu antagoniści opioidowi inni, niż naltrexone, mogą również mieć obiecujący wpływ na redukcję spożycia alkoholu.

Przeczytaj także tłumaczenie dalszej części badania, dotyczącej skuteczności esperalu.

Czytelnicy trafili tutaj wyszukując min.:

 • naltrexone cena
 • naltrexone alkoholizm
 • naltrekson cena
 • naltrexone ulotka

Artykuł “Skuteczność Naltrexone”skomentowano 4 razy

 1. Gosiek says:

  Słyszałam o naltrexone jako leku dla narkomanów, podobno zresztą bardzo skutecznym, natomiast pierwszy raz widzę artykuł o jego skuteczności przy leczeniu alkoholizmu. Mój ojciec pije, esperal nie pomaga – daliśmy już sobie z tym spokój. Teraz mam znowu nadzieję, że może jest lek, który pomoże mu w jego chorobie. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć informacji o tym gdzie i jak można rozpocząć terapię. Czy naltrekson jest w ogóle w Polsce dostępny? Bardzo proszę o wskazówki, bo alkoholizm ojca wykańcza już psychicznie mnie i całą rodzinę 🙁

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   @Gosiek
   Naltrekson jest w Polsce dostępny, tym niemniej mało jest klinik, które wykorzystują go w terapii. Przyczyna jest prozaiczna – cena. Nie jest to tani lek, zwykle zatem sprowadza się go zza granicy na potrzeby poszczególnych zabiegów. Zajrzyj na stronę http://www.leczenieuzaleznienia.pl/naltrexone – ten ośrodek jako jeden z nielicznych oferuje implantację naltreksonu, cennika niestety nie znam. Mam nadzieję, że uda Ci się wytrzymać w tej niełatwej dla Ciebie sytuacji, a ojciec da radę wyjść z alkoholizmu. Pozdrawiam!

 2. elektronik says:

  Do Gośki i „innych współuzależnionych” : alkoholizm to Choroba i jeśli uzależniony
  tego nie przyjmie do wiadomości , leczenie dobrowolne jest bardzo trudne . Osoba taka
  przy pomocy profesjonalnego personelu ,…..rodziny i własnej chęci/prawdziwie
  wykazanej / ma dużą szansę wyciszyć chorobę, bowiem alkoholikiem jest się do końca. Znam spośród znanych mi , wielu osób tylko trzy , które przy pomocy medytacji ,pracy na
  sobą wyszły z choroby. Jednak to , co napisałem jak w lotto . Trzeba prawdzie spojrzeć w „oczy”. To jest choroba a każdy Chory ma wolną wolę………………..

 3. doris says:

  Dziękuję za ciekawe dane. Czy wiesz moze jak wygląda skuteczność naltreksonu w przypdku osób uzalenionych podwójnie, czyli narkomanów i alkoholików w jednym? Czy jest w ogóle jakaś nadzieja na wyjście któregokolwiek z tych uzależnień? Przydałoby się też trochę odświeżyć ten artykuł – wyniki z lat 90 trudno uznać za aktualne, 20 lat w medycynie to przepaść 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *