Przegląd

Reakcja disulfiramowa

Jak wiadomo, esperal ma odstraszyć alkoholika od sięgnięcia po alkohol. To wiemy wszyscy. Często jednak nie do końca wiemy jak działa ten środek, a mówiąc wprost – na czym polega reakcja disulfiramowa.

Reakcja disulfiramowa to proces chemiczny, który występuje w wyniku połączenia w organizmie alkoholu między innymi z lekami zawierającymi disulfiram (choć nie tylko). Przykłady takich leków to między innymi:

 • anticol
 • antabuse
 • i najlepiej znany w Polsce esperal

Model 3D cząsteczki disulfiramuTu warto nadmienić że przez wielu specjalistów powyższe substancje nie są uznawane za leki. Nie mają one bowiem fizjologicznego działania terapeutycznego, a jedynie służą jako straszak. Oczywiście nie jest to także placebo – jak najbardziej disulfiram ma bowiem wpływ na organizm osoby pijącej alkohol. Pozostawiając jednak na boku powyższe dywagacje (być może pamiętacie jeden z poprzednich wpisów z nagranymi wypowiedziami na ten temat) przejdźmy do objawów oraz istoty reakcji disulfiramowej.

Objawy reakcji disulfiramowej

Reakcja objawia się między innymi poprzez:

 • spadek ciśnienia krwi,
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych
 • zaburzenia oddechu
 • przyspieszoną akcję serca (palpitacje)
 • potliwość
 • wymioty i duszności

Objawy te mogą zatem przypominać zatrucie, atak grypy i szereg innych popularnych chorób, przy czym zwykle są one znacznie bardziej intensywne. Nie należy jednak ich mylić z delirium czy AZA (abstynencyjny zespół alkoholowy) – mają one zupełnie inne podłoże, zaś charakterystyczne są dla nich między innymi majaczenia.

Czym zatem jest reakcja disulfiramowa?

Encyklopedycznie, jest to utrudnienie utleniania trującego aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Z kolei aldehyd octowy to nic innego, jak utleniony alkohol etylowy. Krótko mówiąc przyjmowanie alkoholu powoduje zatruwanie organizmu aldehydem, który w rozsądnych ilościach jest neutralizowany przez organizm, zaś leki zawierające disulfiram znacząco spowalniają ten proces. Można zatem porównać ten sposób „terapii” do celowego obniżenia odporności organizmu na toksynę.

Trudno zatem nie zgodzić się z przeciwnikami esperalu, którzy twierdzą, że lek ten nie leczy – w rzeczywistości ma on bowiem dokładnie przeciwne działanie. Ma za zadanie osłabić mechanizmy obronne organizmu, zaś problem uzależnienia alkoholowego ma rozwiązać psychologia. Samym anticolem czy esperalem alkoholizmu wyleczyć się zatem nie da – to nie podlega dyskusji. Jak pokazały jednak liczne badania, środek ten może wydatnie wspomóc terapię leczenia alkoholizmu.

Nieprawdą zarazem jest powtarzane przekonanie, że już niewielka ilość alkoholu w połączeniu z disulfiramem wywołuje wspomniane objawy. Wszystko zależy od czasu, jaki upłynął od zażycia środka lub zrobienia wszywki, a przede wszystkim od indywidualnych cech somatycznych.

Nie tylko disulfiram

Przy okazji warto nadmienić, iż reakcja ta nie ogranicza się wyłącznie do esperalu i tym podobnych leków. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nie wolno łączyć z alkoholem niektórych leków, np. większości antybiotyków czy serum przeciw wściekliźnie, to odpowiedzią jest właśnie groźba reakcji disulfiramowej. Oczywiście wszystko zależy od zawartych w nich substancji czynnych.

Czytelnicy trafili tutaj wyszukując min.:

 • reakcja disulfiramowa
 • anticol w połączeniu z alkoholem
 • reakcja organizmu na anticol

Artykuł “Reakcja disulfiramowa”skomentowano 4 razy

 1. Nowaczyk says:

  Zaszylem się na 12misiecy ipo7 miesiącach wypiłem alkohol i piję więc jak działa ten lęk co witamina c. Czy ktoś może mi odpisać

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Reakcja disulfiramowa występuje niemal zawsze. Jeżeli u Ciebie nie wystąpiła, mogły wystąpić następujące okoliczności:

     wszycie placebo – podobno się zdarza, aczkolwiek jak dotąd się nie spotkaliśmy
     za mała dawka
     lek już przestał działać – po 7 miesiącach to już może się zdarzyć
     naturalna reakcja obronna organizmu na ciało obce – wytworzenie wokół tabletek z disulfiramem warstwy uniemożliwiającej wchłanianie substancji czynnej. Rzadko, ale się zdarza
 2. Bożena says:

  W artykule jest zdanie z którym się nie zgadzam. Jest napisane że „Samym aticolem czy esperalem alkoholizmu zatem wyleczyć się nie da- to nie podlega dyskusji”. Z tego co mi wiadomo alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Chyba że się mylę.

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Skrót myślowy – brawa za czujność 🙂 Choroba alkoholowa jest nieuleczalna, natomiast osoba uzależniona może przestać pić. Sam disulfiram jednak na dłuższą metę nie wystarczy. Bez silnej woli, prawdziwej motywacji czy terapii, po odstawieniu disulfiramu alkoholicy często wracają do picia. Warto zatem uzupełniać leczenie farmakologiczne o terapię, a wszywkę regularnie powtarzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *