Przegląd

Narkomania – to się leczy

Mimo, iż leczenie narkomanii to bardzo długi i mozolny proces, to jego efekty mogą być wręcz zaskakujące. Wszystko zależy jednak od tego, na ile dana osoba chce wyjść z uzależnienia oraz od właściwego doboru metody terapeutycznej.

Formy leczenia narkomanii

Farmakologiczne leczenie narkomanii

Najogólniej rzecz ujmując, leczenie narkomanii przebiega w trzech krokach. Pierwszy z nich to tak zwana detoksykacja. Polega ona na odtruciu organizmu osoby uzależnionej. Taki detoks może trwać od 2-4 tygodni. Jest to leczenie farmakologiczne i odbywa się zazwyczaj w warunkach szpitalnych lub w specjalistycznych klinikach leczenia uzależnień. Po pozytywnym przejściu tego etapu, rozpoczyna się terapia właściwa.

Właściwa terapia narkomanii

Może ona odbywać się w warunkach stacjonarnych lub ambulatoryjnych. Jest to leczenie długo – lub krótkotrwałe. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania uzależnienia oraz otoczenia, w jakim narkoman po odtruciu miałby przebywać. Stacjonarna pomoc odbywa się w specjalnych ośrodkach dla osób uzależnionych typu MONAR. Ambulatoryjne leczenie narkomanii odbywa się z kolei na oddziałach profilaktyczno – leczniczych w szpitalach. Najczęściej są to szpitale psychiatryczne lub tak zwane hostele. Celem tego procesu leczenia, jest zmiana postrzegania samego siebie oraz sposobu myślenia o narkotykach.

Readaptacja społeczna


Trzeci etap leczenia to tak zwana readaptacja społeczna. Jest to proces najbardziej długotrwały. Polega on na przywróceniu narkomana do „normalnych” warunków życiowych. Najczęściej potrzebna jest tu również pomoc osób najbliższych – przyjaciół czy rodziny. Etap ten przesądza bardzo często o tym, czy osoba uzależniona nie wróci do swojego nałogu.

W trakcie readaptacji nie bez znaczenia jest także baczna obserwacja narkomana co do jego kontaktów z dawnymi znajomymi. Jeśli tylko zauważy się pierwsze niepokojące oznaki, należy jak najszybciej udać się po pomoc do poradni odwykowej lub zadzwonić do najbliższego ośrodka MONAR-u. Tam specjaliści doradzą, co robić.

Artykuł “Narkomania – to się leczy”skomentowano 2 razy

  1. Rafał says:

    To że narkoman będzie się spotykał z dawnymi znajomymi jest nieuniknione. Przecież łaczą go z tymi ludźmi dawne „wspólne zainteresowania”. Zanim on się od tych relacji odetnie to trochę to potrwa. Natomiast taki człowiek tak i tak będzie musiał tam (w te relacje) wrócić – żeby posprzątać. Nie ma innej rady. Natomiast lepiej dla takiej osoby żeby posiadała rzetelną wiedzę psychologiczną co do narkotyków. Radziłbym tutaj nie panikować. Natomiast mało znanym faktem jest że narkotyki otwierają człowieka na niebezpieczną rzeczywistość demoniczną. Narkotyków używali już szamani do wywoływania stanów transowych aby uzyskać kontakt z duchami. Narkotyki sieją niesamowite spustoszenie w sferze duchowej człowieka. Pomijanie tego w terapii pozwala jedynie doprowadzić do abstynencji od narkotyków, natomiast realna przemiana człowieka powinna zacząć się od tej sfery. Właściwie wszystko równolegle. Natomiast tego nie wolno pomijać

  2. Ranking Ośrodków Terapii says:

    Ranking Ośrodków Terapii – wybierz odpowiedni ośrodek dla Ciebie. Ranking ośrodków terapii uzależnień powstał z myślą o wszystkich osobach poszukujących pomocy psychoterapeuty w problemach z nałogami. Na naszym portalu znajdziecie Państwo spis i ocenę wszystkich ośrodków terapeutycznych w całej Polsce, które zajmują się stacjonarnym leczeniem uzależnień. Zapraszamy również na naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *