Przegląd

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie uzależnień to proces trudny, długotrwały i wymagający od chorego ogromnej dozy wiary w sukces, siły i wytrwałości. Aby jednak pozbyć się nałogu, nie ma innej metody, niż przebrnięcie przez leczenie.
Mówiąc o skutecznej terapii, należy mieć świadomość, że pierwszy krok spoczywa wyłącznie w rękach osoby uzależnionej – dopóki nie zda ona sobie sprawy z istoty swojego problemu, nie jest możliwa żadna forma pomocy, czy wsparcia. Nie zawsze jest to łatwe, uzależniony – zwłaszcza pozostając pod wpływem używki – tłumaczy sam przed sobą swoją słabość, twierdząc, że nie stracił kontroli i sam decyduje o swoim życiu – tymczasem, o podejmowanych decyzjach i krokach już od dawna decyduje alkohol.

Detoksykacja

Kolejnym, wielkim krokiem jest detoksykacja. Odtrucie organizmu to etap, który jest wyjątkowo dotkliwy fizycznie – objawy zespołu abstynencyjnego wpływają na ogólne samopoczucie i przejawiać się mogą wymiotami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, bezsennością, drżeniem i/lub drgawkami mięśni, rozdrażnieniem, tachykardią, niekontrolowanymi skokami ciśnienia tętniczego i wieloma innymi. To faza, w czasie której organizm pozbywa się toksyn i tego, co pozostawił po sobie alkohol. Żeby odwyk był skuteczny, leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza – konieczne bowiem bywa podanie leków, zmniejszających lub eliminujących wymienione objawy.

Nowe pojmowanie świata

Ilustracja do artykułu o leczeniu alkoholizmuKiedy detoks uznaje się za medycznie zakończony – organizm został oczyszczony z alkoholu i nie są już dotkliwie odczuwalne przykre skutki odstawienia używki, przychodzi pora na kolejną – rozciągniętą w czasie fazę leczenia. Terapia, która trwać powinna tak długo, jak długo chory nie czuje się na siłach samodzielnie przejąć kontroli nad własnym życiem, prowadzona jest przez specjalistyczne ośrodki i grupy wsparcia. W trakcie trwania tej fazy leczenia, uzależniony uczy się nowego pojmowania świata – czerpania radości, kontrolowania słabości i radzenia sobie z problemami w trzeźwości. Metoda wspiera naukę eliminacji zagrożenia nawrotu nałogu poprzez wpojenie efektywnych sposobów pokonywania chęci sięgnięcia po alkohol w sytuacjach stresu, napięcia i problemu.

 
 

Leczenie farmakologiczne

Leczenie alkoholizmu może trwać wiele miesięcy lub lat. Nie ma jednej, uniwersalnej metody pokonania nałogu i o ile fizyczne skutki uzależnienia są stosunkowo łatwe w eliminacji – psychiczny aspekt leczenia jest znacznie trudniejszy. Obok ośrodków terapeutycznych i grup AA, z pomocą przychodzi medycyna. Stosowanych jest wiele środków, wspomagających odstawienie używki i zmniejszenie niekontrolowanej chęci sięgania po nią. Jednym ze skutecznych, popularnych środków jest Esperal – związek chemiczny, dzięki któremu po spożyciu alkoholu, pacjent odczuwa wyjątkowo nieprzyjemne skutki fizyczne. Kolejnym, stosowanym w leczeniu uzależnień preparatów jest Naltrexone, lek blokujący zdolność do wykorzystania przez organizm endorfin po spożyciu, a zatem po wypiciu alkoholu nie odczuwa się już błogiej euforii i zadowolenia, ponadto lek skutecznie zmniejsza ochotę na używkę. To dość efektywne metody, wspierające alkoholików w walce ze zgubnym nałogiem.

1 komentarz do artykułu “Jak leczyć alkoholizm?”

  1. Shantell says:

    Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem więcej.
    Ogólnie fajna strona 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *