Przegląd

Narkomania w Polsce w pigułce (historia narkomanii w Polsce)

Narkomania – klucz do upragnionego i poszukiwanego przez wielu raju, pojawiła się w Polsce w pierwszej dekadzie XX wieku. Wtedy też, prym wiodły dwa rodzaje narkotyków. Były to: morfina i kokaina. Zobacz, jak kształtowała się historia narkomanii w Polsce.

palenie-trawkiDokładnie nie wiadomo, kto jako pierwszy sprowadził narkotyki do Polski, ale wiemy, kto jako pierwszy rozpoczął zdecydowaną walkę z nią. Był to – nieżyjący już od 11 lat – Marek Kotański (psycholog, terapeuta). Wiadomo również, że narkomania – w początkowej fazie swojego rozwoju – pojawiała się jako sporadyczne, pojedynczo „wyłapywane” przypadki. Z czasem jednak, tempo jej rozrastania nabrało szybkości i już w latach 60/70-tych XX wieku, narkomania zaczęła „funkcjonować” jako bardziej dostrzegalne zjawisko społeczne. Narkomania doskonale „zadomowiła się” wśród młodzieży. Z czasem, stała się nawet cechą rozpoznawalną jednej z bardzo popularnych w tamtych latach subkultury, jaką byli hippisi. Jak można wyczytać w niektórych źródłach, branie narkotyków i odurzanie się nimi, stanowiło wręcz „pomost” łączący poszczególne jednostki.

Narkomania dzisiaj, określana jest i traktowana jako jedno z groźniejszych uzależnień o bardzo dużym zasięgu ale możliwych do wyleczenia. Dostęp do narkotyków mają coraz młodsze osoby. Bywa, że sięgają po nie nawet kilkuletnie dzieci i chociaż często robią to ze zwykłej ciekawości, to i tak narkotyki pozostawiają w ich organizmie spore spustoszenie.

Podsumowując, historia narkomanii w Polsce rozpoczęła się w pierwszej dekadzie XX wieku. Mimo usilnych starań – ówczesnych, jak i obecnych – specjalistów w dziedzinie uzależnień – niestety, ma ona wciąż swój ciąg dalszy. Z tą jednak różnicą, że dzisiaj dysponujemy większą wiedzą i bardziej doskonałymi narzędziami, dzięki którym leczenie narkomanii nie tylko jest możliwe, ale również przynosi dużo lepsze, niż w latach ubiegłych, efekty. Zasmucającym jest jednak to, że dostęp do środków odurzających, staje się coraz bardziej powszechny, a to stanowi nierówną konkurencję dla walczących z tym zjawiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *