Przegląd

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Pozbycie się nałogu alkoholowego to proces, który od momentu rozpoczęcia leczenia, trwa do końca życia. Choć nie brzmi to optymistycznie, osoba uzależniona w większości przypadków odczuwa potrzebę spożycia alkoholu nawet wiele lat po zakończonej terapii.

Wpojenie nowych nawyków

Skuteczne leczenie uzależnień to problem psychiatryczny. Znacznie łatwiej uporać się z fizycznymi skutkami odstawienia alkoholu, niż znaleźć uniwersalną metodę na stworzenie w psychice zupełnie nowych mechanizmów i zależności. Codzienny relaks, radość, rozwiązywanie problemów i radzenie sobie z życiem (czyli readaptacja), nie mając do dyspozycji znanego sobie najlepiej środka – alkoholu, to trudne zadanie. Odwyk jest także niełatwy w świetle kultury picia, łatwości dostępu do alkoholu i kontaktu z nim przy wielu okazjach. Detoksykacja i następująca za nią nauka nowego życia ma na celu całkowite wyeliminowanie alkoholu z życia pacjenta. Leczenie farmakologiczne natomiast, ma go wspierać w podjętej decyzji i w medyczny sposób umożliwić zmniejszone łaknienie na alkohol.

Farmakologia

Z tych właśnie powodów, tak ogromne znaczenie ma farmakologiczne leczenie alkoholizmu, dzięki któremu pacjent ma szansę utrzymać trzeźwość przez resztę życia. Pierwsze, znane w medycynie próby medycznego leczenia nałogu były zdecydowanie fiaskiem. Podawane pacjentom preparaty opium, czy barbiturany, to toksyczne, uzależniające i niezdrowe środki, których szkodliwość przewyższała zalety kuracji. Stosowane obecnie metody farmakologiczne mają bez porównania mniej szkodliwych skutków ubocznych. Nie pozostają wprawdzie bez wpływu na zdrowie, ale zważywszy na poziom degeneracji organizmu przy nadmiernym spożyciu alkoholu, są mimo wszystko znacznie łagodniejsze od zabójczej używki.

Jak odstawić alkohol?

Naltrexone

Jednym ze środków farmakologicznych jest Naltrexone. To bloker receptorów opiatowych, który oddziałuje na przewodnictwo w mózgu. Zmniejsza skutecznie euforię, wywołaną działaniem używki. Badania potwierdzają bardzo wysoką efektywność leku. Nie zawsze udaje się z jego pomocą osiągnąć 100% abstynencję. Jednak nawet jeśli pacjent nie jest w stanie powstrzymać się przed spożyciem alkoholu, udaje się skutecznie ograniczyć jego spożycie do minimum. W praktyce sprowadza się to do skutecznego wsparcia w wyrobieniu nowych reakcji i mechanizmów działania, które z czasem biorą górę nad dawnymi przyzwyczajeniami. W ten sposób pozwalają na zupełne odstawienie Naltrexone oraz alkoholu.

Esperal

Kolejnym środkiem, wspomagającym zachowanie trzeźwości, jest Esperal. Chemiczny związek, wpływający na metabolizm alkoholu w organiźmie. Choć uznawany jest za kontrowersyjny ze względu na zróżnicowane opinie, z całą pewnością jest lekiem skutecznym. W wyniku podania leku spożycie alkoholu powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych. W praktyce powoduje to skuteczny lęk przed piciem w obawie przykrych doświadczeń. Na przestrzeni czasu obawa skutkuje trwałym wyeliminowaniem pociągu do alkoholu. Esperal działa więc na zasadzie psychicznej blokady w umyśle pacjenta.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z dostępnych metod są najskuteczniejsze, wszystko bowiem zależy od psychiki pacjenta, jego motywacji i wewnętrznej chęci pokonania nałogu. Ponad wszelką wątpliwość jednak, można stwierdzić wysoką skuteczność metody leczenia alkoholizmu w kombinacji – detoks, terapia psychologiczna i wsparcie farmakologiczne.

Artykuł “Farmakologiczne leczenie alkoholizmu”skomentowano 2 razy

  1. Gosiek says:

    Czy dobrze rozumiem, że naltrekson osłabia potrzebę spożycia alkoholu, a esperal wyrabia obawę przed skutkami jego picia? Tak jak z marchewką i kijem? A może da się te dwa środki farmakologiczne stosować razem, tak żeby alkoholik zarazem bał się, jak i nie odczuwał potrzeby picia?

    1. www.bezuzaleznien.pl says:

      Dobrze rozumiesz – naltrekson osłabia potrzebę spożywania alkoholu, disulfiram powoduje strach (dlatego alkoholicy go wydłubują…). Co do jednoczesnego stosowania tych środków, to nie spotkałem się z takim przypadkiem ani nie widziałem żadnych prac na ten temat. Sugeruję konsultację z lekarzem. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *