Przegląd

Czym jest choroba alkoholowa?

Choroba alkoholowa, to w istocie zaburzenia, których objawem jest brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Przymus wewnętrzny, odczuwany przez chorego, powoduje permanentną ucieczkę w kierunku nałogu, prowadząc w konsekwencji do zakłócenia zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Butelka alkoholuPsychiczne oraz somatyczne uzależnienie od alkoholu doprowadza chorego do niepodlegającego jego woli, przymusu spożywania alkoholu. Choroba ma wyniszczający wpływ nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale także tych, którzy żyją w jej bliskim otoczeniu.

W praktyce alkoholizm sprowadza się do zachwiania równowagi w życiu rodzinnym, zaburzeń w relacjach z otoczeniem, problemów finansowych, łączących się często również z utratą pracy, przemocy oraz problemów z prawem. Osoba uzależniona, pozostając pod wpływem alkoholu, zatraca kontakt z rzeczywistością, możliwość jej racjonalnej oceny, a tym samym – zdolność podejmowania słusznych decyzji. Alkoholizm niesie ze sobą również liczne negatywne konsekwencje zdrowotne, nie tylko dla osoby dotkniętej uzależnieniem.

Według badań, w Polsce około 16% osób dotkniętych jest uzależnieniem od alkoholu oraz jego niebezpiecznie wysokim i nie poddającym się kontroli spożyciem. Nie są to jednak pełne dane, problem jest bowiem często bagatelizowany – osoby, które powinny stwierdzić u siebie chorobę alkoholową, żyją w przekonaniu, iż problem ich nie dotyczy.

Leczenie alkoholizmu oraz jego zatrzymanie, jest możliwe na każdym etapie choroby. Konieczne jest jednak w pierwszej kolejności uświadomienie sobie istoty problemu, a następnie skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

1 komentarz do artykułu “Czym jest choroba alkoholowa?”

  1. Kasia says:

    Ten blog niesłychanie wzbudzający zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *