Przegląd

11 pytań o disulfiram

Disulfiram, w Polsce znany najbardziej pod postacią wszywki – Esperalu, jest lekiem wzbudzającym dużo kontrowersji. Padają liczne pytania, na które zazwyczaj znaleźć można sprzeczne odpowiedzi. Poniżej zamieszczam listę 11 najczęściej zadawanych pytań o disulfiram, wraz z odpowiedziami, opracowanymi przez Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) – kanadyjskiej kliniki zdrowia psychicznego i terapii uzależnień, będącego zarazem jednym z wiodących na świecie ośrodków badawczych w tej dziedzinie.

disulfiram-antabuseDisulfiram (dawna nazwa handlowa Antabuse)

Czy disulfiram pomoże mi przestać pić?

Disulfiram pomoże Ci przestać pić alkohol, w szczególności gdy:

 • Zdecydowałeś się całkowicie zerwać z nałogiem
 • Twój partner lub bliska Ci osoba będzie pilnować, abyś przyjmował lek systematycznie

Jak działa disulfiram?

W normalnych warunkach, wątroba szybko przekształca alkohol w wodę i dwutlenek węgla. Przyjmowanie disulfiramu przerywa ten proces, powodując odkładanie się w organizmie toksycznego związku chemicznego o nazwie aldehyd octowy. Powoduje to nudności, wymioty, bóle głowy i zaczerwienienie twarzy. Reakcja pojawia się już 5 minut po spożyciu alkoholu i może trwać kilka godzin.

Czy reakcja disulfiramowa jest niebezpieczna?

Reakcja disulfiramowa może spowodować spadek ciśnienia krwi i palpitacje serca. Reakcja może być atem niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób cierpiących na choroby serca lub przyjmujących leki regulujące ciśnienie krwi.

Jaka jest skuteczność działania leku?

Bardzo niewiele osób przyjmujących disulfiram sięga po alkohol. Osoby, które go spożywają, niemal zawsze odczuwają skutki uboczne.

Kiedy można zacząć przyjmować disulfiram?

Przed zażyciem pigułki zawierającej disulfiram, należy odczekać co najmniej 12-24 godziny od ostatniego sięgnięcia po alkohol. W zależności od ilości spożytego alkoholu, może on utrzymywać się w organizmie przez 12 godzin lub dłużej.

Jeśli będę przyjmował disulfiram i zaprzestanę leczenia, kiedy będę mógł bezpiecznie zacząć spożywać alkohol?

Należy odczekać co najmniej 7 dni aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja disulfiramowa.

Czy muszę unikać jedzenia, napojów i innych produktów zawierających alkohol?

 • Należy unikać płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. Jego stężenie jest duże, zaś większość osób połyka przynajmniej niewielką ilość płynu przy płukaniu.
 • Należy unikać płynnych leków zawierających alkohol (np. niektóre syropy).
 • Należy unikać czekoladek i ciastek zawierających alkohol.
 • Stosowanie perfum i wód toaletowych jest bezpieczne.
 • Żywność gotowana na winie jest zwykle bezpieczna, gdyż alkohol utlenia się podczas gotowania.

Jeżeli okazjonalnie zdarzy Ci się połknąć niewielką ilość leków lub jedzenia zawierającego alkohol, reakcja będzie nieprzyjemna, lecz łagodna.

Antabuse

Jakie są skutki uboczne disulfiramu?

Oprócz reakcji disulfiramowej, inne skutki uboczne przyjmowania disulfiramu to: uczucie zmęczenia, czosnkowy posmak w ustach i wysypka. Uczucie zmęczenia mija po kilku tygodniach stosowania disulfiramu.

Jakie jest właściwe dawkowanie i kiedy przyjmować disulfiram?

Standardowa dawka to 125 mg disulfiramu raz dziennie. Jeżeli lek wywołuje senność, najlepiej przyjmować go wieczorem. Bliska osoba kontrolująca przyjmowanie leku pomoże Ci zachować systematyczność i przyjmować go codziennie.

Z jakich powodów nie powinienem przyjmować disulfiramu lub kiedy muszę zachować szczególną ostrożność?

Pełniejsza lista przeciwwskazań do leczenia disulfiramem dostępna jest tutaj.
 • Disulfiram może mieć związek z uszkodzeniami płodu. Nie powinny przyjmować go kobiety w ciąży i starające się o dziecko.
 • Dla osób z problemami kardiologicznymi lub przyjmujących leki regulujące ciśnienie krwi reakcja disulfiramowa może być niebezpieczna dla zdrowia.
 • Osoby cierpiące na marskość wątroby podczas przyjmowania disulfiramu powinny kontrolować poziom enzymów wątrobowych i zasięgać regularnych konsultacji medycznych. Rzadko, disulfiram może powodować toksyczne zapalenie wątroby.
 • Starsze badania wskazują na nasilenie objawów schizofrenii, jednakże najnowsze badania nie potwierdzają związku disulfiramu z tą chorobą.

Jak długo powinienem przyjmować disulfiram?

Zaleca się przyjmowanie disulfiramu przez minimum 6 miesięcy, lub do czasu uzyskania pełnego przekonania, że alkoholik nie będzie więcej sięgał po alkohol. Przed odstawieniem leku należy skonsultować się z lekarzem. 

Dla zainteresowanych, poniżej załączam oryginalną informację CAMH w wersji angielskiej.

disulfiram-CAMH

Czytelnicy trafili tutaj wyszukując min.:

 • disulfiram
 • esperal skutki uboczne
 • esperal jak długo działa
 • wysypka na ciele
 • wszywka alkoholowa skutki uboczne

Artykuł “11 pytań o disulfiram”skomentowano 35 razy

 1. Alissa Tostanoski says:

  Czy będzie kontynułacja?

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Oczywiście może być kontynuacja 🙂 Czy masz jakieś specyficzne pytania o disulfiram?

   1. lukasz says:

    siema mam pytanie ? za 5 dni konczy mi sie wszywka czy moge sie napic?

    1. www.bezuzaleznien.pl says:

     Nie da się odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie. Disulfiram działa około rok – na jednego dłużej, na innego krócej. Nie da się wyznaczyć co do dnia momentu, gdy wszywka przestaje działać.

 2. dawid says:

  po jakim czasie po wszyciu mozna wypic?

 3. dawid says:

  mineły mi 2 miesiace po wszyciu i juz wypadło mi 4 tabletki i co jakis czas sie to miejsce babrze. co to oznacza

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Dawidzie. Wypadające tabletki, babranie się rany to zazwyczaj konsekwencje źle wykonanego zabiegu i zakażenia. Koniecznie zgłoś się do lekarza, a na kolejną wszywkę wybierz innego chirurga, najlepiej doświadczonego, cieszacego się dobrą opinią.

   1. dawid says:

    czyli ta wszywka została odrzucona i nie działa

    1. www.bezuzaleznien.pl says:

     To się niestety zdarza – wszak jest to ciało obce w organizmie które czasem niestety może zostać odrzucone

 4. BUBA says:

  Zaszyłem się 8 miesięcy temu i wcale nie rzałuje .POLECAM WSZYSTKIM TYM KTÓRZY CHLEJĄ ZA DURZO.

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Serdecznie gratuluję!

 5. Piotr says:

  Czy wypicie piwa 4-ro procentowego zaszkodzi osobie z wszywka disulfiramu???

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Każda ilość alkoholu w kontakcie z disulfiramem może być szkodliwa i wywołać reakcję disulfiramową. Reakcji tej, wyjątkowo nieprzyjemnej, naprawdę nikt nie chciałby doświadczyć. Lepiej zatem nie testować wpływu piwa na wszywkę – w końcu po to się ją wszywa, by nie pić.

   1. matka says:

    Witam. Tak mi się w życiu ułożyło że zaszłam w ciążę kiedy mąż miał wszywkę. Ciąża przebiegała prawidłowo. Po porodzie okazało się że dziecko ma wadę genetyczną- delacja krótkiego ramienia 9-tego chromosomu. Żadno z nas tej wady nie posiada.Czy tzw wszywka jest przyczyną tej wady?

    1. www.bezuzaleznien.pl says:

     Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie, natomiast nigdy dotąd nigdzie nie spotkaliśmy się z takim powikłaniem.

 6. marek says:

  Witam.zaszylem się w czerwcu 2016.5z 10 tabletek mi wypadło ponieważ mialem za mało szwów.czy ktos wie ile może jeszcze działać te 5 tabletek.czy trzeba czekać aż 2 lata.zeby napic sie piwa.

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Marku! 10 tabletek esperalu działa tak samo długo jak 5, tyle, że mniejsza dawka może dawać łagodniejsze objawy. Nie warto traktować wszywki jako okres przejściowy do następnego picia – ona ma pomóc przetrwać pierwszy okres po odstawieniu alkoholu, dać czas na powrót do równowagi, odnalezienie sensu życia bez alkoholu. Lepiej zatem nie pytać czy trzeba, tylko czy warto – zdecydowanie tak! Wytrwałości życzę! 🙂

 7. Łukasz says:

  Witam, czy po 12 miesiącach i kilku dniach od momentu wszycia Esperalu mogę spokojnie pracować z rozpuszczalnikami tj. ksylen, denaturat, izopropanol, aceton techniczny, benzyna ekstrakcyjna, nitro ?
  Przestrzegano mnie przed dłuższym kontaktem z rozpuszczalnikami (szczególnie na bazie alkoholu) ponieważ mogły by wywołać reakcję Disulfiramową.

  Pozdrawiam serdecznie

  Łukasz

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Po roku wszywka nie powinna już wywołać reakcji disulfiramowej, pamiętaj jednak, że praca z takimi substancjami może być niebezpieczna sama w sobie – choćby z uwagi na opary.

 8. maszine says:

  (36l)Jestem świadomy stanu w którym jestem i jak bardzo komplikuje mi to życie i zarazem je marnuje, mam Także obawy do samego zabiegu po tym co opisujecie oraz analizuje cały rok abstynencji .. gdyż uwielbiam piwo w okresie letnim i nie potrafię sobie tego jeszcze wyobrazić .Czy ja już zapomniałem przez tyle lat jak wyglądało moje życie bez alkoholu?Czy może lepiej spróbować najpierw Antabuse przed wszywką ?

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Antabuse i wszywka działają identycznie – w obydwu lekach substancją czynną jest disulfiram. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz leczenia farmakologicznego lepiej skorzystać ze wszywki podskórnej – niższa skuteczność Antabuse wynika bowiem z tego, że pacjenci chcący się napić po prostu nie biorą części dawek. Wszywki nie oszukasz, disulfiram jest organizmie stale.

   1. m. says:

    Rozumiem doskonale jednak spróbuje najpierw Antabuse jeżeli się okaże że przechytrzyłem samego siebie to pozostanie mi tylko podskórnie.dziekuje

 9. Ciekawski says:

  Dzien dobry
  Miałem z kimś wszyty w tym samym czasie esperal. Zapiłem i miałem fatalne wyniki wątroby.
  Z kolei mój kolega tez zapił ale jego wątroba jest w miarę OK.
  Czy jest mozliwe ze ktos po zaszyciu I tygodniowym ciagu ma w miarę dobre wyniki wątroby?
  Czy można być odpornym na esperal czy po prostu wszyte jest placebo?
  Dziękuje z góry za odpowiedz.

 10. dawid says:

  witam. ja zaszywałem sie juz 4 razy i za kazdym razem pracowałem od poczatku z rozpuszczalnikami nitro aceton i nic sie mi nie działo. a jak mozna sprawdzic czy tabletki jeszcze sa w organizmie bo mi na poczatku pare wypadło i ciagle cos tam leciało jakby rozpuszczone tabletki

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Wypicie alkoholu może spowodować reakcję disulfiramowa, zaś kontakt ze skórą np wysypkę. Jeżeli tabletki wypadają wówczas najpewniej doszło do odrzucenia ciała obcego (wszywki) i organizm szybko oczyścił się z disulfiramu.

 11. luko109 says:

  Czy wszycie esperalu może powodować impotencję. Czy ten efekt uboczny występuję tylko po tabletkach.

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Nie słyszałem o takich powikłaniach.

 12. jozek says:

  Witam. Mam receptę na disulfiran ale w żadnej aptece w moim mieście go nie zamuwia bo w hurtowni brak

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Niestety o ile mi wiadomo Polfa Warszawa ponownie wstrzymała produkcję esperalu. Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać na wznowienie produkcji lub odwiedzić wszystkie apteki w okolicy – może gdzieś znajdzie się jeszcze opakowanie lub dwa.

 13. Radek says:

  Witam,

  6 miesięcy temu miałem zabieg wszycia Disulfiramu i przez ten okres miejsce wszycia było nabrzmiałe, lekko bolesne i swędziało.
  Tydzień temu lekko ścisnąłem miejsce wszycia i wyleciała pokaźna ilość żółtej ropy – wręcz nie nadążałem z wymianą gazików.
  Tabletek żadnych nie widziałem chyba że były rozpuszczone w ropie która wyleciała.
  Obecnie rana ładnie się goi, nic się nie sączy, obrzmienie zniknęło, swędzenie ustąpiło.
  Czy lek nadal działa ? Czy jednak będę musiał iść na ponowny zabieg ?

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   W przypadku takich objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wszywka to drobny, ale jednak zabieg chirurgiczny, może powodować pewien dyskomfort do czasu wygojenia się rany i przyzwyczajenia organizmu, ale nie może to trwać pół roku. Esperal działa maksymalnie 12 miesięcy, zazwyczaj nieco krócej, zatem zapewne zbieg trzeba już powtórzyć. Mimo wszystko warto jednak wcześniej skontaktować się z lekarzem.

 14. tomasz rydz says:

  Witam.
  Czy jest jakies skutecznie niwelowanie skutkow po wypiciu alkoholu przy wszywce ? Co zrobic gdy po wypiciu wystepuja objawy, nie majac mozliwosci udania sie do lekarza? Dziekuje i pzodrawiam !

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Innymi słowy: jak bezpiecznie i jak najmniej dolegliwie przepić wszywkę? Takich podpowiedzi nie będziemy udzielać, bo to jest sprzeczne z ideą wszywki alkoholowej. Jeżeli osoba uzależniona kombinuje w ten sposób, to tak naprawdę nie chce wyjść z uzależnienia. I najprawdopodobniej nie wyjdzie.

 15. Art says:

  Czy to normalne że po 2 tygodniach miejsce szycia boli zagoolo się ale dziwny bol

  1. www.bezuzaleznien.pl says:

   Po 2 tygodniach od wszycia esperalu nie powinien być odczuwalny ból. Warto skonsultować się zatem z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *